Wczytuję dane...

Wiosenne porządki

Posprzątaj z Nami na wiosnę 

Wiosna to idealny moment na zrobienie gruntownych porządków i pozbycie się ubrań, przedmiotów, których nie używamy lub są zniszczone. Słońce i wyższe temperatury nastrajają nas pozytywnie i dodają energii.

Przygotowaliśmy plan i kilka porad, by wiosenne porządki nie były takie straszne na jakie wyglądają.

Zacznij od włączenia muzyki, audiobooka lub jakiegoś filmiku na YouTube „Clean with me”. Następnie przygotuj sobie ręczniczki, myjkę do naczyń, ściereczki, środki czystości, worki na śmieci, wiaderko lub miskę.  

zestaw do sprzątaniaPozdejmuj firanki oraz zasłony, pozbieraj po domu: poduszki, koce, narzuty, pościel i wypierz.   

Zawsze sprzątaj "od góry do dołu"

Najważniejszą zasadą skutecznych i efektywnych porządków jest rozpoczynanie sprzątania od miejsc najwyższych. Zacznij od obmiecenia lub odkurzenia sufitów i ścian. Zdejmij firanki, zasłony. Następnie wyczyść lampy, klosze, żarówki oraz karnisze. Przetrzyj kurze z futryn, drzwi, szaf, górnych pólek. Wyczyść fronty mebli oraz kaloryfer.

Umyj okna i lustra

Przy robieniu wiosennych porządków nie można pominąć czyszczenia okien i ram. Zacznij od mycia ram w tym celu możesz użyć produktu czyszczącego lub ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Szyby spryskaj płynem do szyb i przecieraj ręcznikiem papierowym. Pamiętaj o umyciu parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Na koniec umyj wszystkie lustra w domu.

 

płyn do naczyńpłyn do szyb

 

Porządki w kuchni

Porządki w kuchni zacznij od umycia lamp, kloszy, grzejników. Następnie zdejmij i wyczyść kratki wentylacyjne. Umyj okap oraz górną część wiszących szafek. Dobrym sposobem na zbierający się kurz i tłuszcz, na górnej części szafek jest rozłożenie na nich gazet.

Przyszedł dla wielu osób najtrudniejszy moment – sprzątanie w szafkach i szufladach. Staraj się sprzątać szafka po szafce, szuflada po szufladzie, ponieważ ułatwi to skupienie się na przeglądaniu produktów czy przedmiotów.

W pierwszej kolejności wyjmij wszystko z danej szuflady lub szafki, umyj ją, w razie potrzeby odkurz. Do mycia szafki możesz umyć wody z delikatnym płynem do naczyń lub gotowego produktu do czyszczenia. Następnie poprzeglądaj przedmioty, sztućce, garnki, sprzęty. Popsute i zużyte wyrzuć, a te które są dobre, ale się nie przydadzą - oddaj. Na koniec umyj fronty szafek oraz dolne powierzchnie, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i tłuszczu. Możesz użyć specjalnych produktów odtłuszczających.

Następnie zajmij się lodówką. Pierwszym krokiem jest wyłączenie jej z prądu. Wyjmij wszystkie produkty (również te z zamrażalnika), sprawdź ich datę ważności (np. sosy, musztarda) oraz ich świeżość. Przeterminowane produkty wyrzuć, a z tych co się kończy termin przydatności zrób danie. Następnie wyjmij wszystkie półki, szuflady, plastikowe elementy i umyj w wodzie z płynem do mycia naczyń. Środek lodówki umyj środkiem specjalnie do tego przeznaczonym. Na koniec wyczyść lodówkę od zewnątrz. 

Piekarnik umyj środkiem do tego przeznaczonym lub własnoręcznie przygotowaną pastą z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw papkę na minimum pół godziny, po tym czasie sprawdź czy brud zszedł. W razie potrzeby trzymaj pastę dłużej, następnie przetrzyj piekarnik wodą i osusz.

Do mikrofalówki włóż miseczkę z wodą z połówką przekrojonej cytryny. Włącz mikrofale na kilka minut, a powstała para rozpuści brud i tłuszcz. Następnie ściereczką przetrzyj mikrofale w środku. Na koniec wyczyść mikrofalę z zewnątrz.

W zmywarce wyjmij i oczyść filtry, jeżeli jest taka możliwość. Przetrzyj drzwi zmywarki oraz uszczelki. Na koniec użyj preparatu przeznaczonego do czyszczenia zmywarki.

Następnie umyj płytki płynem do mycia szyb, jeżeli są bardziej zabrudzone i zatłuszczone użyj specjalnego środka do czyszczenia. Wyczyść fugi zużytą szczoteczką do zębów. Możesz użyć odpowiedniego środka czyszczącego lub własnoręcznie zrobić papkę czyszczącą (połącz wodę z sodą i octem).

Umyj kuchnie gazową, indukcyjną lub ceramiczną oraz wyczyść palniki jeśli takie posiadasz.

Wyczyść zlew, baterie, pojemniki z płynem, mydłem oraz udrożnij odpływ. Jeżeli używasz suszarki na naczynia dokładnie ją umyj, ponieważ zbiera się tam osad i kamień.

Na koniec przetrzyj kontakty, włączniki świateł, umyj kosz na śmieci oraz odkurz i umyj podłogę.


płyn do piekarnikapłyn do lodówkido zmywarkimyjkaszczoteczka

 

Porządki w łazience

Mycie łazienki zacznij od odkurzenia sufitu i zakamarki w jego okolicach. Przetrzyj lampy i oświetlenie. Zdejmij i wyczyść kratkę wentylacyjną. Pamiętaj o umyciu kaloryfera i wieszaków.

Następnie powyjmuj rzeczy z szafek i szuflad. Poprzeglądaj daty ważności w środkach czystości oraz kosmetykach. W odkurzonych i umytych szafkach poukładaj przejrzane rzeczy. Na końcu umyj szafki z zewnątrz.

Umyj glazurę i fugi. Wlej płyn do toalety i pozostaw go na kilka minut. W międzyczasie wyczyść prysznic, wannę, umywalkę, armaturę oraz lustra. Możesz użyć gotowych naturalnych środków czyszczących i odkamieniających.

Wróć do czyszczenia toalety. Umyj muszle klozetową oraz deskę toaletową. Pamiętaj o wyczyszczeniu zakamarków za toaletą, umyj również uchwyt na papier.

Przy robieniu wiosennych porządków nie można pominąć czyszczenia pralki. Wyjmij i wyczyść filtry. Umyj szufladkę, w którą wlewasz środki do prania i płukania, dokładnie wyczyść drzwiczki od pralki. Następnie włącz pustą pralkę ze środkiem czyszczącym i odkamieniającym, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wyczyść pralkę z zewnątrz.

Na koniec odkurz podłogę, dywanik łazienkowy i umyj podłogę.

 

żel odtłuszczającyściereczkispray do łazienkiudrażnianie rurżel do wc

 

Porządki w pokojach

Zaczynamy sprzątanie od góry. Zdejmij firanki oraz zasłony. Obmieć lub odkurz sufity i ściany. Umyj karnisz, okna, lampy. Wytrzyj kurz z żarówek, obrazów, wiszących półek, drzwi, framug. Odsuń wszystkie meble, dokładnie poodkurzaj i wymyj podłogi, gdy podłoga wyschnie odstaw meble na miejsce. Pamiętaj o wyczyszczeniu grzejnika i powierzchni za nim.

Przyszedł czas na szafy, szafki i szuflady. Wiosenne porządki to dobry moment na przejrzenie ubrań, obrusów, zastaw stołowych, podkładek, ścierek i innych przedmiotów. Czyść szafka po szafce, półka po półce by nadmiar rzeczy nie zniechęcał. Każdą półkę czy szufladę dokładnie wyczyść, a w razie konieczności odkurz. Przedmioty popsute czy zużyte wyrzuć. Ubrania, w których nie chodzisz, a nie są zniszczone oddaj lub sprzedaj. Zastawę, porcelanę przed włożeniem do szafki umyj, a książki wytrzyj z kurzu.

Przetrzyj sprzęt elektroniczny, klamki oraz kontakty. Wypierz koce, poduszki, narzuty lub oddaj do pralni. Wyczyść środkiem czyszczącym do tkanin i obić krzesła, fotele kanapy lub zamów osobę, która wyczyści tapicerkę profesjonalnym sprzętem.

W pokoju dziecięcym zazwyczaj jest dużo zabawek, które co jakiś czas trzeba przeglądać. Przy okazji wiosennych porządków nie można tej czynności pominąć. Zabawki popsute i zniszczone wyrzuć. Zostaw zabawki odpowiednie dla wieku Twojego dziecka, pozostałe zabawki oddaj lub sprzedaj. Wyczyść zabawki przed odłożeniem ich na półkę lub do pudła. Możesz użyć specjalnego naturalnego płynu do czyszczenia zabawek.

Na koniec wytrzep i wypierz dywany lub oddaj do prania, następnie umyj wodą z płynem podłogi.

płyn do zabawekpłyn do podłóg   100% kompostowalne i biodegradowalne worki na śmieci

 

Wiosenne porządki możesz rozłożyć na kilka dni. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwiły Wam sprzątanie i chętnie będziecie z nich korzystać.  

Może korzystaliście z innych produktów do sprzątania, które mamy w asortymencie sklepu?

Dzień Mamy